Extrakčné zariadenie Tetra Exreaction Equipment

Účinné látky z bylín, korenín a iného biologického materiálu je možné získať viacerými metódami – od lúhovania, cez maceráciu, destiláciu až po rôzne typy extrakcií. Veľmi dôležitými faktormi pri extrakcii sú teplota a použité rozpúšťadlo. Vysoká teplota ničí účinné látky. V závislosti od použitého rozpúšťadla môžu zostať rezíduá vo výslednom extrakte.

Zariadenie Tetra Exreaction Equipment 90LE-90LD-IIIG-400V je založené na TETRA extrakčnej metóde, ktorá je unikátna minimálnou degradáciou prírodných látok – je teda veľmi tolerantná k akejkoľvek biologickej surovine a jej účinným látkam. Pre extrahovanie je použité rozpúšťadlo 1,1,1,2 tetrafluorethan (ďalej len R134a) farmaceutickej kvality, samotná extrakcia prebieha maximálne pri teplote ľudského tela. Rozpúšťadlo R134a je netoxické, nevýbušné, nehorľavé a podľa FDA je GRAS všeobecne bezpečná látka.Samotný R134a sa často používa v aerosólových produktoch na dodávanie liečiv. Navyše je to inertná látka, takže nehrozí žiadna kontaminácia, alebo nežiadúca chemická reakcia. Extrakcia rozpúšťadlom R134a je Európskou komisiou (smernica ES 2009/32) uznaná ako oficiálna extrakčná metóda.

Popis zariadenia
Tetra Extraction stroj
 • Nádrž na rozpúšťadlo (Rezervoár)
 • Extrakčná nádoba (Extraktor)
 • Destilačná nádoba (Destilátor)
 • Tepelný výmenník
 • Chladič
 • Kompresor
 • Samostatne stojaci skriňový rozvádzač

Celé extrakčné zariadenie je vyrobené z antikorovej ocele s označením AISI 316L a AISI 304. AISI 316L je použitá na všetkých komponentoch, ktoré sú v kontakte s extraktom a surovinou. Jedná sa o austenitickú kyselinovzdornú chróm nikel molybdénovú oceľ, s obsahom uhlíka do 0,03 %, vysokoodolná proti kyselinám a korózii, s miernym sklonom k jamkovej korózii v roztokoch s obsahom chlóru. Oceľ je veľmi dobre zvárateľná, bez potreby dodatočnej tepelnej úpravy po zváraní, s vysokou odolnosťou proti medzi kryštalickej korózii, leštiteľná až do zrkadlového lesku a mimoriadne dobre tvárna (ohýbanie, zakružovanie, hlboké ťahanie, lisovanie a pod.). Je vhodná do potravinárskeho a farmaceutického priemyslu.

Krátky popis činnosti zariadenia

Pred samotnou extrakciou je potrebné pripraviť surovinu. Je potrebné dosiahnuť vhodnú vlhkosť (sušenie)a vhodnú veľkosť / frakciu (mletie). Pripravená surovina je vložená do uzatvoreného koša. Kôš obsahuje filter s veľkosťou mriežky 40 μm, ktorý zamedzí preniknutiu pevných častíc do extraktu. Naplnený uzatvorený kôš je vložený do extrakčnej nádoby. Následne sú uzatvorené extrakčná a destilačná nádoba.

Začiatkom vlastného procesu je vákuovanie systému Extraktor – Destilátor. Následne je surovina v Extraktore zaliata rozpúšťadlom, čím sa spustí proces extrakcie. V závislosti od vstupnej suroviny je ponechaný čas na rozpustenie účinných látok (receptúra pre extrahovanie konkrétneho biologického materiálu).

Po uplynutí času je nasýtený roztok rozpúšťadla s účinnými látkami preliaty do Destilátora, kde sa spustí proces oddeľovania extraktu od rozpúšťadla. Výpary rozpúšťadla sú po regenerácii privádzané do nádrže na rozpúšťadlo, kde sa okamžite menia na kvapalinu. Dostatočne veľká rezerva rozpúšťadla a pokročilá konštrukcia zariadenia umožňujú extrakciu, destiláciu a premenu rozpúšťadla na kvapalinu v rovnakom čase, čo je jeden z dôvodov skrátenia extrakčného procesu. Rozpúšťadlo je v uzatvorenom systéme, takže sa neustále regeneruje v regeneračných jednotkách. Po nastavenom počte extrakcií podľa receptúry a zvolenom počte výmen vstupnej suroviny prebieha finálna destilácia. Po ukončení finálnej destilácie je možné extrakt vybrať zo zariadenia. Tepelná batéria presne riadi teploty, tlaky a všetky procesy v zariadení, čím sa dosahuje vysoká efektivita extrakcie, podstatne skrátený extrakčný proces a nízka spotreba energie.

Riadenie procesu extrakcie
 • Automatický režim – vhodný pre spúšťanie pripravených receptúr pre jednotlivé byliny a ich variácie
 • Poloautomatický režim – vhodný pre vývojové, prípadne výskumné účely

K riadiacemu systému je možné okrem dotykovej obrazovky pristupovať cez viacero rozhraní:

 • LAN
 • Wifi
 • 4G / 5G mobilná sieť

Technické parametre

Označenie

Tetra extrakčné zariadenie

Typ

TEE 90LE-90LD-IIIG-400V

Pracovné napätie

400 V AC 50 Hz

Ovládacie napätie

24 V DC

Rozpúšťadlo (Solvent) – R134a

330 l = 430 kg

Tepelné médium

250 l = 250 kg

Maximálny tlak stlačeného vzduchu v obvodoch

0,8 MPa (8 bar)

Maximálny pracovný tlak rozpúšťadla (R134a)

1,5 MPa (15 bar)

Maximálny objem vstupnej suroviny (vysušeného a mletého materiálu)

100 litrov

Denný výkon zariadenia:

360 až 450 litrov vstupnej suroviny – bylín

Vlhkosť vzduchu

Max. 70 % relatívna vlhkosť

Zástavbové rozmery (výška x šírka x dĺžka):

·       Modul Extraktora a Destilátora

·       Modul Rezervoára a regeneračných jednotiek

·       Jednotka chladiča (Chiller)

·       Rozvádzač

 

220 cm x 140 cm x 230 cm

220 cm x 140 cm x 230 cm

60 cm x 81 cm x 142 cm

60 cm x 50 cm x 180 cm

Hmotnosť

2 200 kg

Zdieľať tento článok:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Telegram
Extrakty z bylín
Alchemilka