Reumatoidná artritída

Reumatoidná artritída a jej liečba produktmi
od Tetra Extraction Products

Vítame vás na stránke Tetra extract produkts. Postupne budeme pre vás pridávať príbehy úspešného pôsobenia našich produktov pri rôznych problémoch, ktorými sa môžete inšpirovať, alebo ak chcete uisťovať o ich blahodárnych účinkoch. Budeme sa snažiť zdokumentovať pre vás každý príbeh, ktorý na nás zapôsobil a prispel aj k nášmu presvedčeniu, že to čo robíme má zmysel a aj budúcnosť. 

Ďakujeme za váš čas!

REUMATOIDNÁ ARTRITÍDA

V jednej z mnohých kníh som čítala, že ľudstvo napriek svojmu hnaniu sa neustále dopredu, objavujúc nové a nové méty má i napriek nesmiernemu pokroku svojich tzv. staromilcov. Títo ľudia sa vracajú akoby pár krokov späť , „zbierajúc“ a hľadajúc to, čo ľudstvo v tom abnormálnom ponáhľaní sa odhodilo ako niečo, čo už nepotrebuje. Boli v nej popísané dôkazy o tom, že ľudia minulých storočí neboli slaboduchí, tmárski a nevzdelaní. Dokazujú to staré prístupy k liečbe mnohých z dnešného pohľadu ťažko liečiteľných, či dokonca neliečiteľných chorôb.

Ja by som sa v tejto chvíli rada venovala autoimúnnemu ochoreniu, ktorým z roka na rok trpí viac ľudí a čo je na zamyslenie, čoraz mladších ľudí.

Reumatoidná artritída (druh reumy) je autoimunitné zápalové ochorenie, ktoré postihuje najmä kĺby na rukách, zápästiach či kolenách. Deformáciu kĺbov môže sprevádzať chronická bolesť, ale čo je skutočne veľmi nebezbečné, že môže spôsobiť problémy v orgánoch, ako sú pľúca, srdce a oči.

Reumatoidná artritída významne znižuje kvalitu života a je spojená s vyššou úmrtnosťou, hlavne v dôsledku predčasného rozvoja aterosklerózy (kôrnatenie ciev). Ochorenie môže vzniknúť v akomkoľvek veku.  Ženy sú postihnuté častejšie ako muži.

Príčina ochorenia nie je známa, ale pri jej vzniku zohráva dôležitú úlohu vrodená náchylnosť pre vznik choroby a niektoré faktory vonkajšieho prostredia, ako sú infekčné choroby, stres a prílišné namáhanie kĺbov.

Veľmi dobrou potravinou pre pacientov s reumou sú huby, pretože dokážu spomaliť zápal. Sú najbohatším vegetariánskym zdrojom vitamínu D, ktorý je dôležitý pre udržanie zdravých kostí, svalov a imunity. Medzi ďalšie potraviny, ktoré sú dobré na artritídu, patria:

 • Mastné ryby ako sardinky, losos a čerstvý tuniak,
 • Extra panenský olivový olej,
 • Zelená listová zelenina, ako je kel, špenát ,
 • Bobule ako čučoriedky a černice,
 • Korenie ako kurkuma, cayenské korenie, zázvor a cesnak,
 • Chudé mäso, ako napríklad kura bez kože,
 • Strukoviny,
 • Oriešky, (ale určite nie solené arašidy),
 • Pohánka,
 • Zelený čaj.

Niektoré potraviny môžu artritídu aj zhoršiť tým, že prispejú k zápalu kĺbov, prírastku hmotnosti alebo k obom. Potravinám, ktorým je lepšie sa pri reumatoidnej artritíde vyhnúť, sú:

 • Červené mäso,
 • Mliečne výrobky,
 • Soľ,
 • Cukry vrátane sacharózy a fruktózy,
 • Vyprážané alebo grilované jedlá,
 • Alkohol, čokoláda, čokoládové bôby,
 • Sušienky, biely chlieb a cestoviny a mnohé ďalšie, ktoré by som na základe svojej vlastnej skúsenosti doplnila:

Všetka ľuľkovitá zelenina, príliš veľké množstvo strukovín, káva, čierny čaj, med, pseudoobiloviny.

Roky som sa podriaďovala striktnej diéte, ktorú som po istom čase na pár mesiacov prerušila, ale aj počas toho obdobia som sa vždy vyhýbala lepku, cukru a laktóze. K prerušeniu ma v podstate dohnala vždy len veľmi nízka váha, napriek tomu, že som sa cítila fantasticky. Všetky informácie o diéte môžete nájsť v knihe americkej lekárky Amy Meyers: Autoimunitní řešení (postupne jej zásady budeme uverejňovať, spolu s ďalšími príkladmi o účinkoch našich produktov).

Pred tým, ako som začala ozdravnú kúru extraktami Kurkuma a čierne korenie, klinčekovec a 10% CBD vyzerala moja ruka takto:

Po 6 týždňoch kúry:

Zaujímavosťou bolo, že nedošlo od začiatku k žiadnemu zhoršeniu stavu, napriek nedodržiavaniu diéty. Chcela som totiž odskúšať účinok extraktov bez obmedzovania sa v strave. Jedla a pila som na čo som mala chuť. Toto však môžete praktizovať vtedy, ak si zabezpečíte ja som to nazvala dokonalý prísun vitamínu D. Kombinácia extraktov a spomínaného vitamínu (prirodzeného, nie syntetického) vám dokáže zabezpečiť, že nebudete pociťovať žiadne ranné stuhnutia, nepredvídateľné bolesti v kĺboch a nekontrolovateľný rast osteofitov. (Takže by som vám mala doporučiť sťahovanie sa k stredozemnému moru) . Žiaľ, musím skonštatovať, že v našich podmienkach sa toto jednoducho splniť nedá a v momente návratu do našich podmienok, sa rast osteofitov vrátil do čias pred diétou.

Napriek tomu, kombinácia diéty a užívanie extraktov vám dokáže uľaviť od bolesti, stuhnutosti a rastu osteofitov. Každopádne majte na pamäti, úplné zrieknutie sa potravín s obsahom lepku a laktózy je nevyhnutnosť!

S reumatoidnou artritídou bojujem od roku 2008. Na rozdiel od mojej mamy, ktorá prijala za svoju konvenčnú liečbu reumatoidnej artritídy ibuprofénmi, kortikoidmi, imunosupresívami, cytostatikami, ja potláčam prejavy ochorenia podobne ako moja stará maminka bylinkami. Stará maminka žila s reumou, ako to starí ľudia nazývali,  40 rokov. Mama s ňou dokázala prežiť len 8 rokov a posledné roky jej života boli poznačené obrovskými bolesťami a depresiami z neustálej slabosti a nemohúcnosti. Nikto sme to nechápali, veď sa liečila u toľkých odborníkov. Pochopili sme to až po jej odchode. Lekári toto ochorenie označujú ako nevyliečiteľné, takže táto informácia je pre pacienta nosná. Záleží len na vašich vnútorných orgánoch, koľko času máte s nasadením tak ťažkej liečby.

Sme slobodní ľudia a môžeme sa rozhodnúť čo chceme a čo je pre nás dobré. Dovoľte mi preto rozlúčiť sa so slovami Voltaira, ktoré použil vo svojej knihe Mým marodům MUDr. Jan Hnízdil a ktorého som zaradila medzi najobľúbenejších autorov v mojej pomerne bohatej knižnej zbierke:

„Lékař je člověk, který podáva léky, o nichž ví jen velmi málo, k léčbě nemocí, o nichž ví ještě méně, lidem, o nichž neví vůbec nic“. A preto, keď si spojíme to, čo som napísala na začiatku tohto článku a čím som ho ukončila, netreba zatracovať staromilcov, predsa len vekmi odskúšané „lektvary“, bylinné drogy a koreniny majú svoju obrovskú silu pomáhať, aj keď nám to celkom nepasuje do toľkej modernosti.

Použitá literatúra:

Jan Hnízdil: Mým marodům. Jak vyrobit pacienta, NLN s.r.o. 2010

Jan Hnízdil: Zaříkavač nemocí, NLN s.r.o. 2014

Michail Tombak: Kniha zdravého života, Vendryně 2016

Josef A. Zentrich: Věčně zelené naděje, Severočeské nakladatelství Dialog 1990

Michail Tombak: Vyléčit nevyléčitelné, Vendryně 2012

Amy Myers, M.D.: Autoiminitní řešení. Prevence a odvrácení celého spektra zánětlivých symptómů a nemocí. Anag 2016

Zdieľať tento článok:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Telegram
Extrakty z bylín
Alchemilka